Asset Publisher
Analiza aparatu asymilacyjnego
Analiza aparatu asymilacyjnego jest najdokładniejszą metodą kontroli właściwego nawożenia. Zawartość składników pokarmowych w materiale roślinnym pozwoli wnioskować między innymi o zasobności gleby w makro i mikroelementy oraz o zdolności systemu korzeniowego do pobierania z gleby i transportu do części naziemnej tych substancji.
Niedobór składników pokarmowych występuje najczęściej w okresie intensywnego wzrostu oraz w sytuacji porażenia rośliny przez patogeny. Diagnostyka nawozowa pozwala uniknąć nawożenia składnikami występującymi na poziomie optymalnym, a dostarczenie tylko tych deficytowych, w odpowiedniej dawce i formie.
Nawożenie dolistne oparte na analizie chemicznej gleby, igieł, liści oraz morfologicznej ocenie wzrostu siewek, powinno być stosowane w niewielkich dawkach powtarzanych kilkakrotnie co 7-10 dni („Poradnik hodowcy lasu", E. Murat, 2005 r.).
Opracowanie analizy aparatu asymilacyjnego obejmuje:
- pobranie próbek materiału roślinnego przez pracowników SON lub przez zleceniodawcę zgodnie z przyjętą metodyką opisaną w zakładce „Pobieranie próbek",
- przeprowadzenie analizy laboratoryjnej w celu określenia zawartości azotu, magnezu, potasu, fosforu oraz mikroelementów,
- interpretacja wyników badań oraz porównanie ich z wynikami ekspertyzy glebowo-nawożeniowej,
- przekazanie analizy do nadleśnictwa.Do przesłanych próbek prosimy o dołączenie zlecenia na wykonanie ekspertyzy.
Do przesłanych próbek prosimy o dołączenie zlecenia na wykonanie ekspertyzy.
Szczegółowych informacji udzielimy:
tel. kom. 695 359 251
e-mail: elzbieta.pielesiak@bedon.lasy.gov.pl
Instrukcja pobierania próbek materiału roślinnego
Przesyłanie próbek materiału roślinnego
Zlecenie wykonania chemicznej analizy aparatu asymilacyjnego
Asset Publisher
Wiosenne Echa Leśne
Wiosenne Echa Leśne
Serdecznie zachęcamy do pobrania i lektury najnowszego numeru kwartalnika przyjaciół lasu "Echa Leśne".
Magazyn pobierzesz stąd: klik
W numerze wiosennym znajdziesz m.in.:
• Wywiad z twórcą fanpage’a „Zwierzęta są głupie i rośliny też”, Markiem Maruszczakiem
• O roli krów przewodniczek w stadzie żubrów
• Ciężki żywot dębów
• Bogata menażeria w Leśnym Pogotowiu w Mikołowie
• 100 rezerwatów na 100-lecie LP
• Beskidzkie dramaty
• Przyczyny powstawania pożarów
• Wiatraki w lasach
• Wiosenne kadry
„Echa Leśne” to bezpłatny kwartalnik, magazyn przyjaciół lasu. Ukazuje się od 1924 roku. Pismo jest skierowane do wszystkich osób odwiedzających Lasy Państwowe, przede wszystkim turystów, miłośników przyrody, rodziców z dziećmi, nauczycieli i wykładowców wyższych uczelni oraz studentów.
"Echa Leśne" możesz znaleźć w siedzibach nadleśnictw, w siedzibach regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, w ośrodkach edukacyjnych, szkoleniowych oraz wypoczynkowych Lasów Państwowych, w siedzibach parków narodowych, w oddziałach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, w schroniskach młodzieżowych.
Masz pytania? Kontakt do Zespołu Publikacji Leśnych