Asset Publisher Asset Publisher

Pobieranie próbek

Próbki nasion przeznaczone do oceny powinny być pobierane tuż przed wysłaniem ich do SON.

W wypadku długoterminowego przechowywania nasion w szczelnie zamkniętych torbach foliowych lub innych pojemnikach, można wcześniej przygotować odpowiednią liczbę próbek, przed złożeniem nasion do przechowywania, pod warunkiem, że próbki te będą przechowywane w takich samych hermetycznych pojemnikach i temperaturze jak zapasy, z których zostały pobrane.

Należy pamiętać, że próbki nasion przesyłane do oceny powinny reprezentować jakość całej partii materiału siewnego. Mogą być pobierane przez przedstawiciela służby leśnej np. leśniczego szkółkarza lub w jego obecności przez inną przeszkoloną w tym celu osobę.

Metody pobierania próbek przedstawione są w „Zasadach", a w szczególnych przypadkach, gdy nie ma możliwości ich zastosowania, próbkę do oceny można przygotować pobierając owoce, szyszki, nasiona z kilku różnych miejsc próbki ogólnej. Ważne jest, aby w żadnym wypadku próbka nie była pobrana z jednego miejsca, ponieważ jej jakość nie będzie reprezentowała całej partii.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Wiosenne Echa Leśne

Wiosenne Echa Leśne

Serdecznie zachęcamy do pobrania i lektury najnowszego numeru kwartalnika przyjaciół lasu "Echa Leśne".

Magazyn pobierzesz stąd: klik

W numerze wiosennym znajdziesz m.in.:

Wywiad z twórcą fanpage’a „Zwierzęta są głupie i rośliny też”, Markiem Maruszczakiem

O roli krów przewodniczek w stadzie żubrów

Ciężki żywot dębów

Bogata menażeria w Leśnym Pogotowiu w Mikołowie

100 rezerwatów na 100-lecie LP

Beskidzkie dramaty

Przyczyny powstawania pożarów

Wiatraki w lasach

Wiosenne kadry


„Echa Leśne” to bezpłatny kwartalnik, magazyn przyjaciół lasu. Ukazuje się od 1924 roku. Pismo jest skierowane do wszystkich osób odwiedzających Lasy Państwowe, przede wszystkim turystów, miłośników przyrody, rodziców z dziećmi, nauczycieli i wykładowców wyższych uczelni oraz studentów.

"Echa Leśne" możesz znaleźć w siedzibach nadleśnictw, w siedzibach regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, w ośrodkach edukacyjnych, szkoleniowych oraz wypoczynkowych Lasów Państwowych, w siedzibach parków narodowych, w oddziałach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, w schroniskach młodzieżowych.

Masz pytania? Kontakt do Zespołu Publikacji Leśnych