Asset Publisher
Pobieranie próbek
Próbki nasion przeznaczone do oceny powinny być pobierane tuż przed wysłaniem ich do SON.
W wypadku długoterminowego przechowywania nasion w szczelnie zamkniętych torbach foliowych lub innych pojemnikach, można wcześniej przygotować odpowiednią liczbę próbek, przed złożeniem nasion do przechowywania, pod warunkiem, że próbki te będą przechowywane w takich samych hermetycznych pojemnikach i temperaturze jak zapasy, z których zostały pobrane.
Należy pamiętać, że próbki nasion przesyłane do oceny powinny reprezentować jakość całej partii materiału siewnego. Mogą być pobierane przez przedstawiciela służby leśnej np. leśniczego szkółkarza lub w jego obecności przez inną przeszkoloną w tym celu osobę.
Metody pobierania próbek przedstawione są w „Zasadach", a w szczególnych przypadkach, gdy nie ma możliwości ich zastosowania, próbkę do oceny można przygotować pobierając owoce, szyszki, nasiona z kilku różnych miejsc próbki ogólnej. Ważne jest, aby w żadnym wypadku próbka nie była pobrana z jednego miejsca, ponieważ jej jakość nie będzie reprezentowała całej partii.
Asset Publisher
Wiosenne Echa Leśne
Wiosenne Echa Leśne
Serdecznie zachęcamy do pobrania i lektury najnowszego numeru kwartalnika przyjaciół lasu "Echa Leśne".
Magazyn pobierzesz stąd: klik
W numerze wiosennym znajdziesz m.in.:
• Wywiad z twórcą fanpage’a „Zwierzęta są głupie i rośliny też”, Markiem Maruszczakiem
• O roli krów przewodniczek w stadzie żubrów
• Ciężki żywot dębów
• Bogata menażeria w Leśnym Pogotowiu w Mikołowie
• 100 rezerwatów na 100-lecie LP
• Beskidzkie dramaty
• Przyczyny powstawania pożarów
• Wiatraki w lasach
• Wiosenne kadry
„Echa Leśne” to bezpłatny kwartalnik, magazyn przyjaciół lasu. Ukazuje się od 1924 roku. Pismo jest skierowane do wszystkich osób odwiedzających Lasy Państwowe, przede wszystkim turystów, miłośników przyrody, rodziców z dziećmi, nauczycieli i wykładowców wyższych uczelni oraz studentów.
"Echa Leśne" możesz znaleźć w siedzibach nadleśnictw, w siedzibach regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, w ośrodkach edukacyjnych, szkoleniowych oraz wypoczynkowych Lasów Państwowych, w siedzibach parków narodowych, w oddziałach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, w schroniskach młodzieżowych.
Masz pytania? Kontakt do Zespołu Publikacji Leśnych