Asset Publisher Asset Publisher

Podstawy prawne oceny

Stacja Oceny Nasion działająca w ramach Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu powstała  w 1981 roku. Zgodnie z  Zarządzeniem nr 33 z dnia 5 sierpnia 2011 r. w sprawie organizacji i dokonywania oceny nasion w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe, Stacja obsługuje 100 nadleśnictw z terenu RDLP: Łódź, Kraków, Poznań, Warszawa, Zielona Góra i Piła.

Zarządzenie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych nr 14 a z dnia 11 grudnia 2000 roku w sprawie wprowadzenia zasad oceny nasion w Lasach Państwowych wprowadziło do stosowania w  ocenie nasion dokonywanej przez Stacje Oceny Nasion Lasów Państwowych  „Zasady i metodykę oceny nasion w Lasach Państwowych" opracowane w oparciu o wieloletni dorobek polskich naukowców oraz międzynarodowe przepisy ISTA (International Seed Testing Association - Międzynarodowe Towarzystwo Oceny Nasion). Zgodnie z powyższymi dokumentami, w Lasach Państwowych stosuje się dwa rodzaje oceny nasion: kwalifikacyjną i uproszczoną.

Ocenie kwalifikacyjnej podlegają nasiona tylko tych gatunków, które zostały wyszczególnione w regulaminie ISTA. Ocenę tą prowadzi się obligatoryjnie (także dla niewielkich zapasów nasion) w celu dokładnego określenia żywotności, wartości siewnej nasion przeznaczonych do wymiany handlowej, pozyskanych przez nadleśnictwa w bardzo dużych zapasach oraz przed przechowywaniem długoterminowym.

W pozostałych przypadkach, dla wewnętrznych potrzeb jednostek gospodarczych wchodzących w skład organizacji LP, dopuszcza się stosowanie uproszczonej oceny nasion. Ocenie tej podlegają nasiona pozyskane lub przechowywane w odpowiednio dużych partiach, których masa jest większa co najmniej 5-krotnie od masy średniej próbki przysłanej do oceny. Ocena mniejszych partii jest dobrowolna.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wiązanie krawata

Wiązanie krawata

Zapraszamy do doskonalenia umiejętności wiązania krawata do munduru leśnika.

Prezentujemy Państwu jak krok po kroku zawiązać krawat do koszuli
codziennej oraz wyjściowej.

Poniżej przedstawiamy dwie propozycję wiązania krawata.

Do koszuli codziennej khaki polecamy Państwu węzeł podwójmy prosty typu Victoria.

Nadaje się do wiązania krawata zarówno z wykończeniem satynowym
jak i o splocie fantazyjnym.

Do białej wyjściowej koszuli proponujemy ozdobny i reprezentacyjny
węzeł podwójny typu Windsor.

Węzeł Windsor jest grubym, równym węzłem, bardzo dobrze porządkującym
koszulę pod szyją.

Polecany jest do wiązania krawata z wykończeniem satynowym.