Asset Publisher Asset Publisher

Podstawy prawne oceny

Stacja Oceny Nasion działająca w ramach Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu powstała  w 1981 roku. Zgodnie z  Zarządzeniem nr 33 z dnia 5 sierpnia 2011 r. w sprawie organizacji i dokonywania oceny nasion w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe, Stacja obsługuje 100 nadleśnictw z terenu RDLP: Łódź, Kraków, Poznań, Warszawa, Zielona Góra i Piła.

Zarządzenie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych nr 14 a z dnia 11 grudnia 2000 roku w sprawie wprowadzenia zasad oceny nasion w Lasach Państwowych wprowadziło do stosowania w  ocenie nasion dokonywanej przez Stacje Oceny Nasion Lasów Państwowych  „Zasady i metodykę oceny nasion w Lasach Państwowych" opracowane w oparciu o wieloletni dorobek polskich naukowców oraz międzynarodowe przepisy ISTA (International Seed Testing Association - Międzynarodowe Towarzystwo Oceny Nasion). Zgodnie z powyższymi dokumentami, w Lasach Państwowych stosuje się dwa rodzaje oceny nasion: kwalifikacyjną i uproszczoną.

Ocenie kwalifikacyjnej podlegają nasiona tylko tych gatunków, które zostały wyszczególnione w regulaminie ISTA. Ocenę tą prowadzi się obligatoryjnie (także dla niewielkich zapasów nasion) w celu dokładnego określenia żywotności, wartości siewnej nasion przeznaczonych do wymiany handlowej, pozyskanych przez nadleśnictwa w bardzo dużych zapasach oraz przed przechowywaniem długoterminowym.

W pozostałych przypadkach, dla wewnętrznych potrzeb jednostek gospodarczych wchodzących w skład organizacji LP, dopuszcza się stosowanie uproszczonej oceny nasion. Ocenie tej podlegają nasiona pozyskane lub przechowywane w odpowiednio dużych partiach, których masa jest większa co najmniej 5-krotnie od masy średniej próbki przysłanej do oceny. Ocena mniejszych partii jest dobrowolna.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wiosenne Echa Leśne

Wiosenne Echa Leśne

Serdecznie zachęcamy do pobrania i lektury najnowszego numeru kwartalnika przyjaciół lasu "Echa Leśne".

Magazyn pobierzesz stąd: klik

W numerze wiosennym znajdziesz m.in.:

Wywiad z twórcą fanpage’a „Zwierzęta są głupie i rośliny też”, Markiem Maruszczakiem

O roli krów przewodniczek w stadzie żubrów

Ciężki żywot dębów

Bogata menażeria w Leśnym Pogotowiu w Mikołowie

100 rezerwatów na 100-lecie LP

Beskidzkie dramaty

Przyczyny powstawania pożarów

Wiatraki w lasach

Wiosenne kadry


„Echa Leśne” to bezpłatny kwartalnik, magazyn przyjaciół lasu. Ukazuje się od 1924 roku. Pismo jest skierowane do wszystkich osób odwiedzających Lasy Państwowe, przede wszystkim turystów, miłośników przyrody, rodziców z dziećmi, nauczycieli i wykładowców wyższych uczelni oraz studentów.

"Echa Leśne" możesz znaleźć w siedzibach nadleśnictw, w siedzibach regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, w ośrodkach edukacyjnych, szkoleniowych oraz wypoczynkowych Lasów Państwowych, w siedzibach parków narodowych, w oddziałach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, w schroniskach młodzieżowych.

Masz pytania? Kontakt do Zespołu Publikacji Leśnych