Asset Publisher
Podstawy prawne oceny
Stacja Oceny Nasion działająca w ramach Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu powstała w 1981 roku. Zgodnie z Zarządzeniem nr 33 z dnia 5 sierpnia 2011 r. w sprawie organizacji i dokonywania oceny nasion w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe, Stacja obsługuje 100 nadleśnictw z terenu RDLP: Łódź, Kraków, Poznań, Warszawa, Zielona Góra i Piła.
Zarządzenie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych nr 14 a z dnia 11 grudnia 2000 roku w sprawie wprowadzenia zasad oceny nasion w Lasach Państwowych wprowadziło do stosowania w ocenie nasion dokonywanej przez Stacje Oceny Nasion Lasów Państwowych „Zasady i metodykę oceny nasion w Lasach Państwowych" opracowane w oparciu o wieloletni dorobek polskich naukowców oraz międzynarodowe przepisy ISTA (International Seed Testing Association - Międzynarodowe Towarzystwo Oceny Nasion). Zgodnie z powyższymi dokumentami, w Lasach Państwowych stosuje się dwa rodzaje oceny nasion: kwalifikacyjną i uproszczoną.
Ocenie kwalifikacyjnej podlegają nasiona tylko tych gatunków, które zostały wyszczególnione w regulaminie ISTA. Ocenę tą prowadzi się obligatoryjnie (także dla niewielkich zapasów nasion) w celu dokładnego określenia żywotności, wartości siewnej nasion przeznaczonych do wymiany handlowej, pozyskanych przez nadleśnictwa w bardzo dużych zapasach oraz przed przechowywaniem długoterminowym.
W pozostałych przypadkach, dla wewnętrznych potrzeb jednostek gospodarczych wchodzących w skład organizacji LP, dopuszcza się stosowanie uproszczonej oceny nasion. Ocenie tej podlegają nasiona pozyskane lub przechowywane w odpowiednio dużych partiach, których masa jest większa co najmniej 5-krotnie od masy średniej próbki przysłanej do oceny. Ocena mniejszych partii jest dobrowolna.
Asset Publisher
Wiosenne Echa Leśne
Wiosenne Echa Leśne
Serdecznie zachęcamy do pobrania i lektury najnowszego numeru kwartalnika przyjaciół lasu "Echa Leśne".
Magazyn pobierzesz stąd: klik
W numerze wiosennym znajdziesz m.in.:
• Wywiad z twórcą fanpage’a „Zwierzęta są głupie i rośliny też”, Markiem Maruszczakiem
• O roli krów przewodniczek w stadzie żubrów
• Ciężki żywot dębów
• Bogata menażeria w Leśnym Pogotowiu w Mikołowie
• 100 rezerwatów na 100-lecie LP
• Beskidzkie dramaty
• Przyczyny powstawania pożarów
• Wiatraki w lasach
• Wiosenne kadry
„Echa Leśne” to bezpłatny kwartalnik, magazyn przyjaciół lasu. Ukazuje się od 1924 roku. Pismo jest skierowane do wszystkich osób odwiedzających Lasy Państwowe, przede wszystkim turystów, miłośników przyrody, rodziców z dziećmi, nauczycieli i wykładowców wyższych uczelni oraz studentów.
"Echa Leśne" możesz znaleźć w siedzibach nadleśnictw, w siedzibach regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, w ośrodkach edukacyjnych, szkoleniowych oraz wypoczynkowych Lasów Państwowych, w siedzibach parków narodowych, w oddziałach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, w schroniskach młodzieżowych.
Masz pytania? Kontakt do Zespołu Publikacji Leśnych