Asset Publisher Asset Publisher

Podstawy prawne oceny

Stacja Oceny Nasion działająca w ramach Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu powstała  w 1981 roku. Zgodnie z  Zarządzeniem nr 33 z dnia 5 sierpnia 2011 r. w sprawie organizacji i dokonywania oceny nasion w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe, Stacja obsługuje 100 nadleśnictw z terenu RDLP: Łódź, Kraków, Poznań, Warszawa, Zielona Góra i Piła.

Zarządzenie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych nr 14 a z dnia 11 grudnia 2000 roku w sprawie wprowadzenia zasad oceny nasion w Lasach Państwowych wprowadziło do stosowania w  ocenie nasion dokonywanej przez Stacje Oceny Nasion Lasów Państwowych  „Zasady i metodykę oceny nasion w Lasach Państwowych" opracowane w oparciu o wieloletni dorobek polskich naukowców oraz międzynarodowe przepisy ISTA (International Seed Testing Association - Międzynarodowe Towarzystwo Oceny Nasion). Zgodnie z powyższymi dokumentami, w Lasach Państwowych stosuje się dwa rodzaje oceny nasion: kwalifikacyjną i uproszczoną.

Ocenie kwalifikacyjnej podlegają nasiona tylko tych gatunków, które zostały wyszczególnione w regulaminie ISTA. Ocenę tą prowadzi się obligatoryjnie (także dla niewielkich zapasów nasion) w celu dokładnego określenia żywotności, wartości siewnej nasion przeznaczonych do wymiany handlowej, pozyskanych przez nadleśnictwa w bardzo dużych zapasach oraz przed przechowywaniem długoterminowym.

W pozostałych przypadkach, dla wewnętrznych potrzeb jednostek gospodarczych wchodzących w skład organizacji LP, dopuszcza się stosowanie uproszczonej oceny nasion. Ocenie tej podlegają nasiona pozyskane lub przechowywane w odpowiednio dużych partiach, których masa jest większa co najmniej 5-krotnie od masy średniej próbki przysłanej do oceny. Ocena mniejszych partii jest dobrowolna.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Kursy Brakarskie 2025

Kursy Brakarskie 2025

Zapraszamy na Kursy Brakarskie organizowane przez ORWLP w Bedoniu w 2025 roku

Informujemy o rozpoczęciu naboru uczestników na najbliższy Centralny Kurs Brakarski, który został zlecony do zorganizowania przez ORWLP w Bedoniu.
Centralne Kursy Brakarskie są realizowane zgodnie z zasadami wprowadzonymi Decyzją nr 18 Dyrektora Generalnego z dnia 16 lutego 2023 roku i przeznaczone dla pracowników Lasów Państwowych.
Ze względu na to, że liczba miejsc jest ograniczona, o zakwalifikowaniu uczestników zadecyduje kolejność zgłoszeń.

150 Centralny Kurs Brakarski, odbędzie się w Ośrodku Edukacji Lasy Janowskie ul. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim (Nadleśnictwo Janów Lubelski) w terminie od 13 do 24 października 2025 r.
Na szkoleniu można będzie uzyskać najwyższe uprawnienia brakarskie (klasę I oraz klasę instruktorską).
Możliwe jest również uzyskanie niższych klas brakarskich.

Termin składania zgłoszeń upływa 05 września 2025 roku.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
149 Kurs Brakarski, odbędzie się w Ośrodku Wypoczynkowym „Leśnik” w Łagowie Lubuskim (Nadleśnictwo Świebodzin) w terminie od 20 do 30 października 2025 r.
Na szkoleniu można będzie uzyskać najniższe uprawnienia brakarskie (klasę III oraz klasę II).
Ze względu na to, że liczba miejsc jest ograniczona, o zakwalifikowaniu uczestników zadecyduje kolejność zgłoszeń.
Pierwszeństwo mają pracownicy RDLP w Zielonej Górze, dla których jest to szkolenie dedykowane.

Termin składania zgłoszeń upływa 05 września 2025 roku.

 

Organizujemy Kursy Brakarskie dedykowane dla osób chcących zdobyć wyłącznie uprawnienia brakarza III i II klasy.
Możemy realizować szkolenia na zlecenie jednostek Lasów Państwowych. Zapraszamy do współpracy.

Prosimy o przesyłanie wypełnionych zgłoszeń pocztą elektroniczną na adres:
wojciech.sarzynski@bedon.lasy.gov.pl

ZAPRASZAMY!