Asset Publisher
Podstawy prawne oceny
Stacja Oceny Nasion działająca w ramach Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu powstała w 1981 roku. Zgodnie z Zarządzeniem nr 33 z dnia 5 sierpnia 2011 r. w sprawie organizacji i dokonywania oceny nasion w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe, Stacja obsługuje 100 nadleśnictw z terenu RDLP: Łódź, Kraków, Poznań, Warszawa, Zielona Góra i Piła.
Zarządzenie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych nr 14 a z dnia 11 grudnia 2000 roku w sprawie wprowadzenia zasad oceny nasion w Lasach Państwowych wprowadziło do stosowania w ocenie nasion dokonywanej przez Stacje Oceny Nasion Lasów Państwowych „Zasady i metodykę oceny nasion w Lasach Państwowych" opracowane w oparciu o wieloletni dorobek polskich naukowców oraz międzynarodowe przepisy ISTA (International Seed Testing Association - Międzynarodowe Towarzystwo Oceny Nasion). Zgodnie z powyższymi dokumentami, w Lasach Państwowych stosuje się dwa rodzaje oceny nasion: kwalifikacyjną i uproszczoną.
Ocenie kwalifikacyjnej podlegają nasiona tylko tych gatunków, które zostały wyszczególnione w regulaminie ISTA. Ocenę tą prowadzi się obligatoryjnie (także dla niewielkich zapasów nasion) w celu dokładnego określenia żywotności, wartości siewnej nasion przeznaczonych do wymiany handlowej, pozyskanych przez nadleśnictwa w bardzo dużych zapasach oraz przed przechowywaniem długoterminowym.
W pozostałych przypadkach, dla wewnętrznych potrzeb jednostek gospodarczych wchodzących w skład organizacji LP, dopuszcza się stosowanie uproszczonej oceny nasion. Ocenie tej podlegają nasiona pozyskane lub przechowywane w odpowiednio dużych partiach, których masa jest większa co najmniej 5-krotnie od masy średniej próbki przysłanej do oceny. Ocena mniejszych partii jest dobrowolna.
Asset Publisher
Kursy Brakarskie 2025
Kursy Brakarskie 2025
Zapraszamy na Kursy Brakarskie organizowane przez ORWLP w Bedoniu w 2025 roku
Informujemy o rozpoczęciu naboru uczestników na najbliższy Centralny Kurs Brakarski, który został zlecony do zorganizowania przez ORWLP w Bedoniu.
Centralne Kursy Brakarskie są realizowane zgodnie z zasadami wprowadzonymi Decyzją nr 18 Dyrektora Generalnego z dnia 16 lutego 2023 roku i przeznaczone dla pracowników Lasów Państwowych.
Ze względu na to, że liczba miejsc jest ograniczona, o zakwalifikowaniu uczestników zadecyduje kolejność zgłoszeń.
150 Centralny Kurs Brakarski, odbędzie się w Ośrodku Edukacji Lasy Janowskie ul. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim (Nadleśnictwo Janów Lubelski) w terminie od 13 do 24 października 2025 r.
Na szkoleniu można będzie uzyskać najwyższe uprawnienia brakarskie (klasę I oraz klasę instruktorską).
Możliwe jest również uzyskanie niższych klas brakarskich.
Termin składania zgłoszeń upływa 05 września 2025 roku.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
149 Kurs Brakarski, odbędzie się w Ośrodku Wypoczynkowym „Leśnik” w Łagowie Lubuskim (Nadleśnictwo Świebodzin) w terminie od 20 do 30 października 2025 r.
Na szkoleniu można będzie uzyskać najniższe uprawnienia brakarskie (klasę III oraz klasę II).
Ze względu na to, że liczba miejsc jest ograniczona, o zakwalifikowaniu uczestników zadecyduje kolejność zgłoszeń.
Pierwszeństwo mają pracownicy RDLP w Zielonej Górze, dla których jest to szkolenie dedykowane.
Termin składania zgłoszeń upływa 05 września 2025 roku.
Organizujemy Kursy Brakarskie dedykowane dla osób chcących zdobyć wyłącznie uprawnienia brakarza III i II klasy.
Możemy realizować szkolenia na zlecenie jednostek Lasów Państwowych. Zapraszamy do współpracy.
Prosimy o przesyłanie wypełnionych zgłoszeń pocztą elektroniczną na adres:
wojciech.sarzynski@bedon.lasy.gov.pl
ZAPRASZAMY!