Asset Publisher Asset Publisher

Analiza aparatu asymilacyjnego

Analiza aparatu asymilacyjnego jest najdokładniejszą metodą kontroli właściwego nawożenia. Zawartość składników pokarmowych w materiale roślinnym pozwoli wnioskować między innymi o zasobności gleby w makro i mikroelementy oraz o zdolności systemu korzeniowego do pobierania z gleby i transportu do części naziemnej tych substancji.

Niedobór składników pokarmowych występuje najczęściej w okresie intensywnego wzrostu oraz w sytuacji porażenia rośliny przez patogeny. Diagnostyka nawozowa pozwala uniknąć nawożenia składnikami występującymi na poziomie optymalnym, a dostarczenie tylko tych deficytowych, w odpowiedniej dawce i formie.

Nawożenie dolistne oparte na analizie chemicznej gleby, igieł, liści oraz morfologicznej ocenie wzrostu siewek, powinno być stosowane w niewielkich dawkach powtarzanych kilkakrotnie co 7-10 dni („Poradnik hodowcy lasu", E. Murat, 2005 r.).

Opracowanie analizy aparatu asymilacyjnego obejmuje:

  • pobranie próbek materiału roślinnego przez pracowników SON lub przez zleceniodawcę zgodnie z przyjętą metodyką opisaną w zakładce „Pobieranie próbek",
  • przeprowadzenie analizy laboratoryjnej w celu określenia zawartości azotu, magnezu, potasu, fosforu oraz mikroelementów,
  • interpretacja wyników badań oraz porównanie ich z wynikami ekspertyzy glebowo-nawożeniowej,
  • przekazanie analizy do nadleśnictwa.Do przesłanych próbek prosimy o dołączenie zlecenia na wykonanie ekspertyzy.

Do przesłanych próbek prosimy o dołączenie zlecenia na wykonanie ekspertyzy.

Szczegółowych informacji udzielimy:
tel. kom. 695 359 251
e-mail: elzbieta.pielesiak@bedon.lasy.gov.pl
 

Instrukcja pobierania próbek materiału roślinnego

Przesyłanie próbek materiału roślinnego

Zlecenie wykonania chemicznej analizy aparatu asymilacyjnego

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Kalendarz szkoleń otwartych WIOSNA-LATO 2025

Kalendarz szkoleń otwartych WIOSNA-LATO 2025

Zapraszamy do udziału w szkoleniach otwartych w ramach nowego „Kalendarza Szkoleń Otwartych WIOSNA-LATO 2025.

Szanowni Państwo!

Zapraszamy do udziału w szkoleniach otwartych w ramach nowego „Kalendarza Szkoleń Otwartych WIOSNA-LATO 2025” (KSZOWL 2025).
Wśród tematów szczególnie proponujemy nowe szkolenia dla kadry kierowniczej i konsultantów ds. kontaktów społecznych, mające na celu m.in. budowanie kontaktu i dialogu, rozwiązywanie sporów a także zapobieganie wypaleniu zawodowemu.

Proponujemy tradycyjnie szkolenia branżowe m.in. z obsługi SILP i Business Objects a także warsztaty dla służb księgowych, kadrowych i działów technicznych. Kontynuujemy realizację zajęć w obszarze myślenia krytycznego tym razem skupiając się na obszarze adaptacji i odporności na zmiany.

Szczegóły znajdziecie Państwo w w poniższych linkach. Serdecznie zapraszamy.

Osobą prowadząca temat w ORWLP w Bedoniu jest Sebastian Baryła – st. specjalista ds. szkoleń, tel. 601 440 013, e-mail: sebastian.baryla@bedon.lasy.gov.pl.

 

Dokumenty do pobrania:

Kalendarz Szkoleń Otwartych WIOSNA-LATO 2025 (PDF)

Formularz zgłoszenia (WORD)